Medvěd ovládl akciové trhy
7. 7. 2022

Medvěd ovládl akciové trhy

Během minulého měsíce jsme se dočkali oficiálního potvrzení, že akciové trhy představované globálními akciovými indexy vstoupily do tzv. medvědího trhu. Medvědí trh je představován poklesem alespoň o 20 % z předchozího maxima a může mít i delší trvání s tím, jak jednotliví investoři postupně opouštějí trh.

S takto silným poklesem cen akcií se automaticky vyrojily spekulace, zda už není opět vhodná doba k nákupům. Investoři jsou zhýčkaní záplavou likvidity, kterou na trh doposud dodaly hlavní centrální banky, a to je může vést k předpokladu, že současné poklesy mohou být opět rychle smazány. Jsou zde však podstatné rozdíly proti předchozím měsícům i létům.

Hlavním rozdílem je změna kurzu měnové politiky centrální banky USA – Fedu. Fed během června stihl další zvýšení sazeb, tentokrát o 0,75 p. b., což je v USA skok od roku 1994 nevídaný. K tomu statistiky monetárních agregátů v USA potvrzují, že už od května dochází k pomalému poklesu peněžní zásoby. Nová likvidita tedy již nepřibývá, ale ubývá. Stávající zásoba likvidity je sice stále masivní, avšak současný směr měnové politiky Fedu lze jen obtížně propojit s předpokladem, že by Fed akciové trhy podpořil. Poslední komentáře šéfa Fedu J. Powella, který historicky nebyl považován za někoho, kdo by ochotně utahoval měnovou politiku, spíše naznačují, že Fed je ochoten riskovat i ekonomickou recesi v USA, než aby nechal inflaci více rozběhnout.

Stávající čísla navíc dávají Fedu za pravdu. Původně očekávaný vrchol inflace v dubnu byl květnovými statistikami ještě překonán, když inflace v USA dosáhla 8,6 %. Za posledních 40 let v USA inflace takto vysoko nebyla, a nelze se tak divit, že zástupci Fedu raději riskují ekonomický pokles s vyšší nezaměstnaností než si nechat zdivočet inflační očekávání. Není tak příliš pravděpodobné, že sazby v pásmu 1,5–1,75 % v USA vydrží přes léto. Spíše se dá očekávat, že na zasedání v závěru července opět dojde ke skokovému zvýšení.

S ohledem na rychlost zvyšování základních sazeb Fedu se výše skokově posouvají také náklady úvěrů
a výnosy dluhopisů. Není tak vyloučeno, že za vstupem do medvědího trhu na akciích stály převážně technické faktory. Vyšší náklady úvěrů k financování nákupu akcií vedou k nižšímu využití tohoto kapitálu a k likvidaci některých portfolií pomocí úvěrů financovaných.

NEJLEPŠÍ PŘÍLEŽITOSTI NASTÁVAJÍ TEPRVE TEHDY, KDYŽ INVESTOŘI HROMADNĚ UTÍKAJÍ Z TRHU, COŽ SE PRAVDĚPODOBNĚ ZATÍM NEDĚLO.

U dluhopisů je prvotní efekt také zřejmý. Vyšší výnosy dluhopisů mohou znamenat, že více investorů bude preferovat jistý výnos před akciemi. Vliv má ale i to, že rostoucí výnosy vedou k poklesu cen současných dluhopisů, které se musí přizpůsobit tržní situaci. Na trhu však existuje velké množství fondů s pevným poměrem mezi akciemi a dluhopisy, a pokud ceny dluhopisů klesají, měly by tyto fondy pro udržení stejného poměru dluhopisy nakoupit a prodávat akcie. Ceny akcií pak budou klesat také. Pokud k tomu přičteme sázky na pokles hedgeových fondů, které hodlají na těchto principech snadno vydělat, mohly by tyto efekty k dosavadnímu poklesu stačit.

RETAIL ZATÍM NEKAPITULOVAL

Ačkoliv může být průměrná hodnota portfolia drobných investorů proti maximům už o více než 30 % níže, zatím se nezdá, že by z trhu utíkali. Nákupy akcií a burzovně obchodovaných akciových fondů drobnými investory zatím převyšovaly prodeje, i když se rozdíl snižuje. V tomto ohledu tedy dosavadní poklesy na akciovém trhu za vyloženě skvělou příležitost k nákupu považovat nelze. Nejlepší příležitosti nastávají teprve tehdy, když investoři hromadně utíkají z trhu, což se pravděpodobně zatím nedělo. Navíc ceny na akciovém trhu USA, který je ve světě dominantní, sice už v průměru nelze označovat za předražené, levné však také ještě nejsou.

page1image14256384page1image14255808

 
Ing. Barbora Klhůfková, EFA
Autor: Ing. Barbora Klhůfková, EFA

Jsem absolventkou oboru Statistika v ekonomii na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde jsem se zabývala především pojistnou matematikou a ekonomií jako živým organismem. Po zkušenosti v Penzijní společnosti České pojišťovny jsem nastartovala svou finančně poradenskou kariéru. Vzdělání jsem dále prohlubovala zejména v oblasti investic studiem mezinárodně uznávaného studijního programu, který jsem v roce 2019 zakončila ziskáním profesního titulu EFA - European Financial Advisor. Tím jsem se zařadila mezi úzkou skupinu spodní stovky profesionálů na finančně poradenském trhu v ČR.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Chcete vědět víc?

Nechte si zasílat tipy pro Vaši peněženku

zpracováním osobních údajů