Volatilita patří k akciovému trhu
1. 7. 2022

Volatilita patří k akciovému trhu

 
Volatilita není nepřítel
 
Kolísání cen akcií patří nesmazatelně k akciovému trhu a aktuálně se tato vlastnost investorům opět připomněla. V posledních letech byli investoři zvyklí, že jakýkoliv pokles cen akcií byl relativně rychle smazán, což však byl jen důsledek přebytečné likvidity z uvolněné měnové politiky významných centrálních bank, ne nějaký nový normální stav. Volné peníze hledaly příležitost, kde vydělat, a jakýkoliv pokles na trhu byl brán jako příležitost k nákupu. Takový jednosměrný průběh však může platit jen do doby, kdy strach z dalšího vývoje překročí určitou mez. Pokud stím navíc přichází zpřísňování měnové politiky, mohou si v některých případech značně předražené akcie projít delší korekcí.

Podobný průběh není historickým unikátem. Nacenění akcií se dostalo příliš vysoko a pokles není ničím jiným než ozdravným procesem na trhu. Je ale nutné počítat s tím, že výrazné poklesy či růsty na akciovém trhu bývají spojeny s přestřelováním úrovně, která by mohla být považována za férovou, někdy jsou dražší, jindy levnější. Je to spojeno s vývojem nálady na trhu, kdy růst může být tažen přílišným optimismem a pokles naopak přehnanou skepsí. Žádná negativní nálada však netrvá věčně a obvykle bývá rychle nahrazena dobou optimismu. Hlavním problémem investování ale je to, že není snadné odhadnout, kdy k nejdůležitějším obratům dojde. Pokud však investor drží globálně diverzifikované portfolio akcií, není významně ohrožen událostmi regionálního či sektorového charakteru a hlavní riziko, kterému čelí, představují jeho vlastní emoce. Musí zkrátka vydržet vývoj na trhu. Kolísání na akciovém trhu pro běžného investora opravdu není nepřítel – právě naopak. Umožňuje totiž také dosáhnout zajímavých zisků.

 

Historické události a jejich dopad na globálně diverzifikované portfolio
 
Pokud se podíváme na dopady posledních nejvýznamnějších událostí na globálně diverzifikované portfolio měřené na indexech MCSI s reinvesticí dividend od počátku jejich dostupné historie, snadno zjistíme, že ani největší propady neměly příliš dlouhého trvání. Při všech těchto událostech bylo nového maxima indexu dosaženo do šesti let od posledního maxima. Poslední větší propad související s hlavní vlnou epidemie covidu-19 netrval ani celý rok.

snimek_obrazovky_2022-07-01_v_14-58-21

Samotné propady se dají snadno využít jako investiční příležitost a záleží čistě na odvaze investora, zda dané příležitosti využije. Trefit případné dno je spíše otázka štěstí než umu, ale to nikterak nevadí, protože stačí prostě pravidelně investovat a vše ostatní provede efekt průměrování nákladů. Ti odvážnější také mohou využít cílových částek pravidelných investic k dodatečné jednorázové investici či navýšit pravidelnou investici a získat tak výhodnější pozici. Pro tyto účely může být zajímavé určit si dopředu kritéria výše propadu od posledního maxima. Pro zajímavost uvádíme pár simulací vývoje investice na indexech při nejdéle trvajících událostech propadu.

Podíváme se na následující čtyři scénáře a jejich výsledek v okamžiku překročení předchozího maxima, kdy je plánován odkup investice:

A)  Investice 100 USD měsíčně ode dna propadu

B)  Investice 100 USD měsíčně započatá na předchozím vrcholu (investor se s trhem sveze i dolů)

C)  Investice 100 USD měsíčně započatá na předchozím vrcholu + investice 10 000 USD měsíc po dosažení propadu o více než 20 % od posledního vrcholu a následně po 10 % od téhož vrcholu

D)  Investice 100 USD měsíčně započatá na předchozím vrcholu + dodatečná investice 100 USD měsíčně po dosažení propadu o více než 20 % od posledního vrcholu

Výsledek simulace ve smyslu výnosnosti investice z vkladu kumulativně celkem (první hodnota) a průměrně ročně (druhá hodnota) obsahuje následující tabulka

snimek_obrazovky_2022-07-01_v_14-59-00

Od daných výsledků je třeba samozřejmě odečíst ještě náklady ve formě poplatků, nicméně jak je z výsledků zřejmé, při pravidelné investici není třeba umět odhadovat, kde může být dno. I s největší smůlou a začátkem investování na vrcholu před propadem a útěkem při překonání předchozího vrcholu (investor se tedy dokonce připravuje o následující růst) lze při volbě diverzifikovaného portfolia s rozumnými náklady dosáhnout zajímaného zhodnocení. Při vyšší odvaze a investování dalších částek během propadu lze výsledek ještě výrazně vylepšit (např. 20 % od původního vrcholu 100násobek měsíční investice a tutéž částku vždy při propadu o dalších 10 procentních bodů od původního vrcholu). 

 
Pár bodů závěrem
 
Investice na akciovém trhu závisejí za předpokladu vhodně diverzifikovaného portfolia s rozumnými náklady především na kontrole vlastních emocí. Co je tedy vhodné si pamatovat:
  • volatilita není nepřítel investora, tím jsou zejména vlastní emoce,

  • negativní nálada na trhu jednou zase pomine a pravděpodobně budeme opět v situaci, kdy investoři ženoucí se za výdělkem budou rychle tlačit ceny akcií na nová maxima,

  • při pravidelné investici lze i při smůle v načasování dosáhnout zajímavého výsledku, stačí především disciplína,

  • k využití propadů pro lepší výsledek investice není třeba umět zázračně časovat trh – stačí mít rezervu a zainvestovat dle předem stanovených pravidel.

Ing. Barbora Klhůfková, EFA
Autor: Ing. Barbora Klhůfková, EFA

Jsem absolventkou oboru Statistika v ekonomii na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde jsem se zabývala především pojistnou matematikou a ekonomií jako živým organismem. Po zkušenosti v Penzijní společnosti České pojišťovny jsem nastartovala svou finančně poradenskou kariéru. Vzdělání jsem dále prohlubovala zejména v oblasti investic studiem mezinárodně uznávaného studijního programu, který jsem v roce 2019 zakončila ziskáním profesního titulu EFA - European Financial Advisor. Tím jsem se zařadila mezi úzkou skupinu spodní stovky profesionálů na finančně poradenském trhu v ČR.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Chcete vědět víc?

Nechte si zasílat tipy pro Vaši peněženku

zpracováním osobních údajů